Home
 
 
My my My my
 
 
 
 
 
 

***TRAVEL NIGHT HAS A NEW DAY AND LOCATION***

Thursday, November 2nd: WYBA Travel Night @ Johnson Middle School (GIRLS @ 6:30-7:30 and BOYS @ 7:30-8:30)

 

  • This event will be geared towards families & coaches that are new to the WYBA.
  • Bryan Jarvis will be on hand to fit kids that need a new uniform, i.e. kids that are new to the program or need a different size than what they wore previously. This will be mandatory for any player that needs a new uniform (including shorts and/or jersey). 
  • The new WYBA Squadlocker Store apparel will be on display for viewing and to place online orders.    In addition, we will be holding a clearance sale of WYBA merchandise including shorts, t-shirts and hats.  The clearance sale will be CASH OR CHECK only. 
  • Tom Neufeld, WYBA President,  will be on hand, along with several of the Board members to answer questions and talk about expectations for the upcoming season, i.e. Zero Tolerance policy, etc.
  • This will also give coaches a chance to meet some or all of their players for the upcoming season.

 


                           

Travel Rosters 2017

                         
                             
Team Name  Boys 4th Grade Blue   Team Name  Boys 4th Grade Orange   Team Name  Boys 5th Grade A   Team Name  Boys 5th Grade B
Coach Kevin McDonald   Coach Brian Chase    Coach Chris Ketchen   Coach Brian Malone   
                             
  Last Name First Name     Last Name First Name     Last Name First Name     Last Name First Name
1 Brennan

Cole

  1 Cesario Michael   1 Cantrell Cash   1 Abate Aiden
2 Carter Joseph   2 Chase Noah   2 Domineau Ryan   2 Bryan Maxwell
3 Chiavegato David   3 Ciampa Alex   3 Falvey Scott   3 Dority Tyler
4 Falzone Charlie   4 Gioioso Gino   4 Gaba Luke   4 Kennedy Aiden
5 Gillis Timothy   5 Hughes Ben   5 Hazel Sean   5 Khahtib Nadeem
6 Grant Drake   6 Kafkas Gerasimo   6 Ketchen Bryce   6 Malone Joseph
7 Katz Dylan   7 Larkin Conor   7 LaRusso Peter   7 Martin Patrick
8 Mattera Zach   8 Potter Davis   8 MacNeil Quinn   8 McAndrew Ronan
9 McCarthy Griffin   9 Rios Marcus   9 Mattera Brayden   9 Nourse Joseph
10

McDonald

Ryan   10 Shelton Marcus   10 McCarthy Paul   10 O'Neill Liam
11 Needham Dillon   11 Stenstrom Jake   11 McGrath William   11 O'Shaughnessy Thomas
12 Singh Tanay   12 Webb Jack   12 St. Martin Mikey   12 St. Cyr Matthew
                             
Team Name  Boys 6th Grade A   Team Name  Boys 6th Grade B   Team Name  Boys 7th Grade A   Team Name  Boys 7th Grade B
Coach Tom Neufeld   Coach Paul Lunn   Coach Dan O'Brien   Coach Will Porter  
                             
  Last Name First Name     Last Name First Name     Last Name First Name     Last Name First Name
1 Asack Tucker   1 Brennan Shane   1 Clancy Seamus   1 Carmichael Aidan
2 Budka Tom   2 Candiotto Lucas   2 Collins Max   2 Corbean TJ
3 Byrnes Michael   3 Casey Ryan   3 Gaba James   3 Giampapa Jason
4 Clarke William   4 Cesario Danny   4 Gallivan Jack   4 Hope Bryan
5 Daher John   5 Corrigan Michael   5 King Emmett   5 Kuropatkin Andrew
6 Farley Ryan   6 Folan Peter   6 O'Brien Sean   6 Leacoma Michael
7 Foynes Nick   7 Giffen Nathan   7 Richer Will   7 Lencioni Nicholas
8 Jarvis Thomas   8 Gillis Christopher   8 St. Martin Matthew   8 MacNeil Luke
9 Jordan Kyle   9 Hendricks William   9 Thynne Brady   9 Manning Tyler
10 Kearns Brendan   10 Lunn Ryan   10 Weiand Peter   10 Porter Brett
11 McCaffery Brett   11 Massey Jackson                
        12 Needham Kevin                
                             
Team Name  Boys 7th Grade C   Team Name  Boys 8th Grade A   Team Name  Boys 8th Grade B        
Coach John McLellan     Coach Chris Gaba   Coach Larry Webb          
  Last Name First Name     Last Name First Name     Last Name First Name        
1 Esdale Michael   1 Byrnes Matthew   1 Alosi Sam        
2 Martin Samuel   2 Donato Cole   2 Domineau Will        
3 McDonough Liam   3 Famiglietti Nick   3 Hazell Tucker        
4 McGrath Carter   4 Farrell TJ   4 Janowicz Luke        
5 McLaughlin RJ   5 Gaba Tommy   5 Johnston Clayton        
6 McLellan William   6 Jennings Louie   6 LaRosa Joe        
7 Moses Toby   7 King Ryan   7 McAndrew Colin        
8 Nelson Christopher   8 Oles Zach   8 McLaughlin Matt        
9 O'Toole Lawrence   9 Vlacich Alex   9 Navarro Juan        
10 Rubinio Tyler   10 Weber Shane   10 Pitman Tommy        
                11 Saunders Matthew        
                12 Webb Aiden        
                             
Team Name  Girls 4th Grade Blue   Team Name  Girls 4th Grade Orange   Team Name  Girls 5th Grade A   Team Name  Girls 5th Grade B
Coach John Jordan     Coach Brian Bingham    Coach Marc Schultz   Coach Mike Lanagan  
  Last Name First Name     Last Name First Name     Last Name First Name     Last Name First Name
1 Adams Victoria   1 Ahluwalia Shyla   1 Adams Isabelle   1 Bissonette Sydney
2 Connelly Gretchen   2 Bingham Isabella   2 Cataloni Madilyn   2 Clinton Briella
3 Cummings Nora   3 Borto Julie   3 Chase Caroline   3 Daley Caroline
4 Gurtowski Jane   4 Byrnes Kaitlin   4 Cronin Grace   4 Garrity Corinne
5 Jolley Anna   5 Dwyer Brigid   5 Dayaa Alexa   5 Grady Brenna
6 Jordan Kate   6 Hagan Emily   6 Doran Caroline   6 Guarino Alora
7 Marrero Alina   7 Hagan Grace   7 Gallivan Maran   7 Jacobs Emma
8 Massey Juliet   8 Larkin Alexa   8 Johnson Victoria   8 Keefe Makenzie
9 McDonnell Ryan   9 Margetis Eleni   9 Martinez Daniella   9 Lanagan Maggie
10 Michienzi Nadia   10 McMann Abby   10 Schmidt Rebecca   10 Stenstrom Kaleigh
11 Nargassans Carlissa   11 Walsh Kaylee   11 Schultz Riley   11 Sullivan Ava
12 Todd Grace   12 White Molly   12 Stazinski Sharlotte   12 Thomsen Sara
Team Name  Girls 6th Grade A   Team Name  Girls 6th Grade B   Team Name  Girls 7th Grade A   Team Name  Girls 7th Grade B
Coach Lou Jennings       Coach Mark Oles     Coach Bill Jacobs   Coach Matt Anglin  
  Last Name First Name     Last Name First Name     Last Name First Name     Last Name First Name
1 Boisvert Caitlin   1 Bingham Anna   1 Bindon Chloe   1 Anglin Lillian
2 Carter Taylor   2 Caulton Claire   2 Brigham Haley   2 Bongette Audrey
3 Chiavegato Ava   3 Connors Alison   3 Cronin Sophia   3 Coffey Elisabeth
4 Durfee Julia   4 Famigletti Megan   4 Fogarty Colleen   4 Garbett Lauren
5 Esdale Mia   5 Kenvin Sophia   5 Hurley Catie   5 Gulley Isabella
6 Falzone Sophie   6 McAdams Susan   6 Jacobs Lindsey   6 Gusmini Alison
7 Jennings Mary Lou   7 Oles Katelyn   7 Ryan Grace   7 Herlihy Charlotte
8 Lonergan Halley   8 Potter Mischa   8 Vlacich Gabby   8 Kearns Abby
9 Lynch Lauren   9 Romeo Olivia   9 Walonis Brooke   9 Massey Dana
10 Mandulapalli Shivani   10 Schlittler Carly   10 Welch  Brigid   10 O'Connell Isabelle
11 Ofgant Lauren   11 Seeley Caterina                
        12 St. George Sadie                
Team Name  Girls 7th Grade C   Team Name  Girls 8th Grade A   Team Name  Girls 8th Grade B        
Coach Mike McDonnell   Coach Chris Maloof      Coach Jason Dority          
  Last Name First Name     Last Name First Name     Last Name First Name        
1 Abate Sabrina   1 Bock Veronica   1 Clinton Alexia        
2 Adams Jaqueline   2 Conrad Skylar   2 Cummings Katie        
3 Becchetti Brooke   3 Grady Brianna   3 Dority Morgan        
4 Cantrell Annie   4 Jackman Jessica   4 Fitzgerald Sorca        
5 Carter Christine   5 King Cara   5 Kippenberger Marilyn        
6 Cummings Bridget   6 Kurtiqi Jona   6 LaRusso Nina        
7 Jacobs Molly   7 Lee Eliza   7 O'Shaughnessy Meghan        
8 Kearns Amanda   8 Maloof Ava   8 Petit-Maitre Allyssa        
9 Lane Elizabeth   9 Scales Elyse   9 Raeke Farrell        
10 McDonnell Cate   10 Thomsen Ella   10 Samargedlis Samantha        
11 Ryan  Veronica           11 Santos Trinity        
                12 Sirard Olivia        

SaveSave