Home
 
 
My my My my
 
 
 
 
 
 

Monday 10/24: WYBA Travel Night @ WHS from 7 – 8pm

  • This event will be geared towards families & coaches that are new to the WYBA.
  • Bryan Jarvis will be on hand to fit kids that need a new uniform, i.e. kids that are new to the program or need a different size than what they wore previously. This will be mandatory for any kid that needs a new uniform. We want to avoid Bryan having to chase down kids at practice.
  • Mary Ann Jordan will be on hand to talk about the new Apparel Store.
  • Tom Neufeld will be on hand, along with several of the Board members to answer questions and talk about expectations for the upcoming season, i.e. Zero Tolerance policy, etc.
  • This will also give coaches a chance to meet some or all of their players for the upcoming season.

 


                           
Travel Rosters 2016                          
                             
Team Name  Boys 4th Grade Blue   Team Name  Boys 4th Grade Orange   Team Name  Boys 5th Grade A   Team Name  Boys 5th Grade B
Coach Name - Chris Ketchen   Coach Name Brian Malone   Coach Name  Mike Giffen   Coach Name Paul Lunn  
                             
  Last Name First Name     Last Name First Name     Last Name First Name     Last Name First Name
1 Abate Aiden   1 Abril Owen   1 Asack Tucker   1 Boland Michael
2 Cantrell Cash   2 Bryan Max   2 Budka Tom   2 Brennan Shane
3 Domineau Ryan   3 Chiavegato David   3 Byrnes Michael   3 Candiotto Lucas
4 Gaba Luke   4 Dority Tyler   4 Clarke William   4 Casey Ryan
5 Hazel Sean   5 Falvey Scott   5 Farley Ryan   5 Cesario Danny
6 Ketchen Bryce   6 Gwaltney Jack   6 Folan Peter   6 Daher John
7 Mattera Brayden   7 LaRusso Peter   7 Foynes Nick   7 Gillis Christopher
8 MacNeil Quinn   8 Malone Joseph   8 Giffen Nate   8 Hendricks William
9 McGrath William   9 Martin Patrick   9 Jordan Kyle   9 Jarvis Thomas
10 Needham Dillon   10 McCarthy Paul   10 Massey Jackson   10 Lunn Ryan
11 St. Martin Michael   11 McDonald Ryan   11 McCaffery Brett   11 Musto Ryan
12 Weiand Luke   12 St. Cyr Matthew   12 Needham Kevin   12 Narayan Arvind
                             
Team Name  Boys 6th Grade A   Team Name  Boys 6th Grade B   Team Name  Boys 6th Grade C   Team Name  Boys 7th Grade A
Coach Name  Tom McDermott   Coach Name Doug MacNeil   Coach Name John McLellan   Coach Name Chris Gaba  
                             
  Last Name First Name     Last Name First Name     Last Name First Name     Last Name First Name
1 Clancy Seamus   1 Giampapa Jason   1 Carmichael Aidan   1 Balu Sid
2 Collins Max   2 Graham Sean   2 Cofsky Luke   2 Donato Cole
3 Corbean TJ   3 Hope Bryan   3 Esdale Michael   3 Farrell TJ
4 Gaba James   4 Kuropatkin Drew   4 Falvey Owen   4 Gaba Tommy
5 Gallivan Jack   5 Leacoma Michael   5 Falvey Ryan   5 Jennings Louie
6 King Emmett   6 Lencioni Nick   6 Martinez Miguel   6 King Ryan
7 O'Brien Sean   7 MacNeil Luke   7 McDonough Liam   7 Oles Zachary
8 Richer Will   8 Manning Tyler   8 McLaughlin RJ    8 Vlacich Alex
9 Rios Matthew   9 Martin  Samuel   9 McLellan Evan   9 Weber Shane
10 St. Martin Matthew   10 Moses Toby   10 McLellan William   10 Wilson Patrick
11 Thynne Brady   11 Porter Brett   11 Newhall Aiden   11    
12       12 Weiand Peter   12 O'Toole Lawrence   12    
                13 Wohler Ryan        
                             
Team Name  Boys 7th Grade B   Team Name  Boys 8th Grade A   Team Name  Boys 8th Grade B        
Coach Name Larry Webb     Coach Name Tom Neufeld   Coach Name Jim Lee          
                             
  Last Name First Name     Last Name First Name     Last Name First Name        
1 Alosi Sam   1 Connell Jack   1 Brogan Tiernan        
2 Byrnes Matthew   2 Faraj Haidar   2 Castillo Joshua        
3 Domineau Will   3 Flynn Neil   3 Champagne Robea        
4 Hazel Tucker   4 Flynn Patrick   4 DiNatale Dominic        
5 Hurley Shane   5 Gonser  Gianluca   5 Falvey Mark        
6 Johnson Clayton   6 Maloof Sam   6 Lee Jimmy        
7 McAndrew Collin   7 McCarthy Justin   7 Malone Brian        
8 McLaughlin Matt   8 Michel Ted   8 Manning Ryan        
9 Pittman Tommy   9 Taylor  Kyrice   9 Musto Stephen        
10 Pomer Chris   10 Taylor  Maurice   10 Ryan Edwin        
11 Qualter Garrett   11 White Jonathon   11 Schneider Justin        
12 Saunders Matt   12       12 Tashjian Cole        
13 Webb Aidan                        
                             
Team Name  Girls 4th Grade Blue   Team Name  Girls 4th Grade Orange   Team Name  Girls 5th Grade A   Team Name  Girls 5th Grade B
Coach Name Steve Chase     Coach Name  Marc Schultz   Coach Name  Lou Jennings   Coach Name Mark Oles  
                             
  Last Name First Name     Last Name First Name     Last Name First Name     Last Name First Name
1 Adams Isabelle   1 Bingham Isabella   1 Boisvert Caitlin   1 Bingham Anna
2 Adams Victoria   2 Cataloni Madilyn   2 Byrne Abby   2 Birch Kerin
3 Bissonnette Sydney   3 Clinton Briella   3 Carter Taylor   3 Caulton Claire
4 Chase Caroline   4 Cronin Grace   4 Chiavegato Ava   4 Connors Alison
5 Daley Caroline   5 Doran Caroline   5 Durfee Julia   5 Famiglietti Megan
6 Dayaa Alexa   6 Gallivan Maran   6 Esdale Mia   6 Kenvin Sophia
7 Guarino Alora   7 Garrity Corrine   7 Falzone Sophie   7 Lonergan Halley
8 Jacobs Emma   8 Lowe Abby   8 Jennings Mary Lou   8 McAdams Susan
9 Johnson Victoria   9 Martinez Daniella   9 Lynch Lauren   9 Oles Katelyn
10 Keefe MaKenzie   10 Schmidt Rebecca   10 Mandulapalli Shivani   10 Romeo Olivia
11 Lanagan Maggie   11 Schultz Riley   11 Ofgant Lauren   11 Schlittler Carly
12 Stazinski Sharlotte   12 Thompsen Sara   12 Seeley Caterina   12 St. George Sadie
                             
                             
Team Name  Girls 6th Grade A   Team Name  Girls 6th Grade B   Team Name  Girls 6th Grade C   Team Name  Girls 7th Grade A
Coach Name  Bill Jacobs     Coach Name  Matt Anglin     Coach Name Mike McDonnell   Coach Name  Dave Scales
                             
  Last Name First Name     Last Name First Name     Last Name First Name     Last Name First Name
1 Bindon Chloe   1 Anglin Lillian   1 Abate Sabrina   1 Bock Veronica
2 Brigham Haley   2 Cantrell Annie   2 Adams Jaxie   2 Brooks Liv
3 Cronin Sophia   3 Coffey Elisabeth   3 Becchetti Brooke   3 Grady Brianna
4 Fogarty Colleen   4 Garbett Lauren   4 Bongette Audrey   4 Griffin Natalie
5 Hurley Catie   5 Gulley Kimberley   5 Carter Christine   5 Jackman Jessica
6 Jacobs Lindsey   6 Gusmini Alison   6 Corrigan Aine   6 Maloof Ava
7 Marrero Brianna   7 Herlihy Charlotte   7 Cummings Bridget   7 Riley Meghan
8 Ryan Grace   8 Jacobs Molly   8 Grogan Maddy   8 Scales Elyse
9 Uniacke Caroline   9 Massey Dana   9 Kearns Abby   9 Thompsen Ella
10 Vlacich Gabby   10 O'Connell Isabelle   10 Kearns Amanda   10 Whelan Caroline
11 Walonis Brooke   11 Welch Brigid   11 Lane Ellie   11    
12       12       12 McDonnell Cate   12    
                             
                             
Team Name  Girls 7th Grade B   Team Name  Girls 8th Grade A   Team Name  Girls 8th Grade B        
Coach Name  Greg Clinton/Mike King   Coach Name Dave Minsk     Coach Name Ed Sullivan          
                             
  Last Name First Name     Last Name First Name     Last Name First Name        
1 Agahigian Isabella   1 Colburn Maeve   1 Abril Danielle        
2 Clinton Alexia   2 Doherty Cecilia   2 Applin Caroline        
3 Cummings Katie   3 Fair Alison   3 Briscoe Kaelyn        
4 Dority Morgan   4 Field Madison   4 Farrell Haley        
5 King Cara   5 Foley Bria   5 Gorman Brianna        
6 Kippenberger Marilyn   6 Hinton Liz   6 Gorman Grace        
7 Kurtiqi Jona   7 Jordan Shannon   7 Keefe Meagan        
8 LaRusso Nina   8 McCarthy Sophie   8 Larkin Jordan        
9 Morris Cara   9 Minsk Kaitlin   9 Massey Annika        
10 Petit-Maitre Allyssa   10 Weiand Molly   10 Reed Erica        
11 Raebe Farrell   11       11 Schneider Emily        
12 Samargedlis Samantha   12       12 Smith Anna        
                13 Sullivan Shawna        
                14 Tierney Kathryn